Prawdziwa wartość pierścionka…

książki dla dzieci, opowiadania dla dzieci i rodziców

Są książki, które kocham. Takie, do których wracam. Książki, które mają moc. Takie, które każdy mógłby przeczytać, by usłyszeć siebie.

Taką książką jest „Pozwól, że Ci opowiem…” Jorge Bucay’a. Karmię się jej treścią, ciepłym zapisem spotkań terapeutycznych i metaforyczno-bajkowym remedium na różne bolączki, wątpliwości i frustracje uczestnika terapii. Książka idealna na listopadowy herbaciano-kocykowy czas, gdy za oknem ciemno, wietrznie, ponuro, a w sercu czasem nieco melancholijnie, nostalgicznie, lub smutno. Zresztą sprawdźcie sami. Załączam Wam jedną z wybranych historii, którą polecam osobom w każdym wieku:)

Miłej lektury,
Wasza Małgosia

 „Prawdziwa wartość pierścionka.

Młodzieniec udał się do mistrza po radę.
-Przychodzę mistrzu, gdyż czuję się tak mało dowartościowany, że nic mi się nie chce robić. Słyszę, że do niczego się nie nadaję, że nic mi nie wychodzi dobrze, że jestem niezdarny i głupi. Co mam zrobić, żeby się zmienić? Co mam zrobić, żeby mnie szanowali?
Mistrz, nie patrząc na niego, powiedział:
-Bardzo mi przykro, młodzieńcze. Nie mogę Ci pomóc, albowiem najpierw muszę rozwikłać własny problem. Chyba, że później… – I po przerwie dodał: – Gdybyś zechciał mi pomóc, mógłbym rozwiązać ten problem o wiele szybciej i wtedy spróbowałbym pomóc Tobie.
-W…spaniale, mistrzu – wyjąkał młodzieniec, ponownie czując niedowartościowanie z powodu odsunięcia jego potrzeb na dalszy plan. – Dobrze – przytaknął mędrzec. Ściągnąwszy pierścionek z małego palca lewej dłoni, podał go młodzieńcowi, mówiąc: Weź konia, który czeka na zewnątrz, i pojedź na targ. Mam do spłacenia dług, więc muszę sprzedać ten pierścionek. Ważne jest, abyś dostał za niego możliwie jak najwięcej, i nie przyjmuj zapłaty poniżej jednego dukata. Jedź i wracaj szybko z pieniędzmi.
Młodzieniec wziął pierścionek i pojechał. Na targu od razu zaczął oferować klejnot handlarzom, którzy patrzyli na niego z zainteresowaniem dopóty, dopóki nie zażądał ceny.
Kiedy tylko usłyszeli, że chce za pierścionek dukata, wybuchali śmiechem, niektórzy odchodzili i jedynie pewien starzec był na tyle miły, że zechciał mu wyjaśnić, że jeden dukat miał o wiele większą wartość niż jego pierścionek. Ktoś inny chcąc mu pomóc, zaoferował jednego srebrnika i miedziane naczynie, jednak młodzieniec, pomny pouczeń mędrca, nie przyjął oferowanej zapłaty.
Zaproponował sprzedaż pierścionka chyba ponad setce kupców, ale na nic. Przygnębiony swoim niepowodzeniem wsiadł na konia i odjechał. Ileż by dał za to, by móc ofiarować mędrcowi zapłatę i uwolnić go od jego zmartwienia, a tym samym otrzymać radę i pomoc dla siebie. Wszedł do środka.
– Mistrzu – powiedział – przykro mi. Nie zdołałem uzyskać żądanej przez Ciebie zapłaty. Najwięcej, co mi oferowano, nie przekraczało wartości dwóch czy trzech srebrników, ale przecież nie mogłem nikogo oszukać i mówić, że pierścionek wart jest więcej.
– To, co powiedziałeś, jest bardzo ważne, młody przyjacielu – odparł mędrzec, uśmiechając się. – Najpierw musimy poznać prawdziwą wartość pierścionka. Wsiądź jeszcze raz na konia i pojedź do jubilera. Kto lepiej niż on będzie wiedział? Powiedz, że chcesz sprzedać ten pierścionek, i zapytaj go, ile Ci zapłaci. Ale nie zważaj na jego propozycję kupna. Wróć z moim pierścionkiem.
Młodzieniec dosiadł konia i pojechał.
Jubiler badał klejnot w świetle lampy oliwnej, patrzył na niego przez lupę, ważył go i na końcu powiedział: – Chłopcze, powiedz mistrzowi, że jeżeli zależy mu na tym, abym od razu kupił pierścionek, nie mogę dać mu więcej jak pięćdziesiąt osiem dukatów. – Pięćdziesiąt osiem dukatów?! – wykrzyknął młodzieniec.
-Tak – odpowiedział jubiler. – Wiem, że z czasem moglibyśmy dostać za niego około siedemdziesięciu dukatów, ale jeśli to pilne… Radość młodzieńca była tak wielka, że pragnął jak najprędzej wrócić do mistrza, aby podzielić się z nim dobrą nowiną.
– Siadaj – powiedział mędrzec, wysłuchawszy go najpierw uważnie. Ty również jesteś jak pierścionek: jesteś skarbem cennym i jedynym w swoim rodzaju. Twoją wartość może oszacować tylko prawdziwy ekspert. Dlaczego wymagasz od życia, aby twą prawdziwą wartość odkrył obojętnie kto? I mówiąc te słowa, ponownie nasunął pierścionek na mały palec lewej dłoni.”
Jeśli potrzebujesz skorzystać z terapii IFS, napisz lub zadzwoń.
Jeśli potrzebujesz naprawić swoje relacje, napisz lub zadzwoń.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w rodzicielstwie i życiu rodzinnym, napisz lub zadzwoń.
Jeśli szukasz wartościowych i ciepłych książek dla dzieci, zajrzyj do sklepu.
Pozdrawiam:)
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapisz się na newsletter

Zajrzyj też na:

Więcej

o zasługiwaniu, wstyd

O zasługiwaniu…

Czy to w porządku mieć lekkie i fajne życie? A może krew, pot, łzy i zmaganie się z trudnościami są wyznacznikiem naszej wartości? ❤ Sporo ostatnio rozmyślam nad tematem zasługiwania, zarówno w kontekście mojej pracy z klientami i wyzwaniami, z którymi do mnie przychodzą, ale też w kontekście prywatnym. Temat zasługiwania to temat rzeka. Właściwie

jak przetrwać świeta

Spotkania rodzinne z dziećmi i nie tylko. Jak przetrwać.

Po moim ostatnim newsletterze wiecie, że kocham Święta. Tym razem chcę się z Wami podzielić rozmową, w której wzięłam udział. Zapraszam:) ❤ Chciałabym podzielić się z Wami nagraniem, w którym rozmawiam i odpowiadam na pytania Anny Jankowskiej, autorki bloga Nie tylko dla Mam. Nasza rozmowa jest dość długa, prawie półtorej godzinna – nieco się rozgadałam, ale

pozytywne relacje na święta, nvc, nvc wrocław

Już niedługo, coraz bliżej…

Rozpoczął się dwa dni temu. Przytulny, ostatni miesiąc roku. Jeśli macie wątpliwości, co może być przytulnego w braku słońca i zimnie czytajcie dalej. ❤ Gdy kończy się listopad, w mojej głowie pojawia się myśl, że zaczyna się prawdziwa zima. Gdy jeszcze do tego pada śnieg, wpadam w euforię. Gdy zima, to na dworze zimno, ale

złość, zmiana w szkole, idzie nowe, jak przestać być biernym

Gdy już nie można odwracać oczu…

Jestem miłą i uśmiechniętą Małgosią. Optymistyczną, radosną, z wielkim poczuciem humoru. Empatyczną, czułą i ciepłą. Ale dziś krzyczę „DOŚĆ!!!”. Niemiło. ❤ Chciałabym, by ten tekst dotarł do jak największej liczby osób. By obudził serca i umysły. By dał do myślenia, uwrażliwił i wkurzył. By wywołał emocje, które nie pozwolą spać spokojnie i biernie się przyglądać. By