Bajkohistorie
DLA DZIECI KU RADOŚCI, DLA RODZICÓW KU MĄDROŚCI
Bajkohistorie są zatem i ku mądrości rodziców. Dlatego do każdej płyty CD załączona jest książeczka z mini-poradami. By było nam łatwiej budować przyjazny świat dla naszych dzieci. Bez niepotrzebnego stresu, nerwów i oczekiwań, które być może nie mogą być spełnione. Za to w dużej świadomości nas samych i widzenia dziecka w pełni. Bez oceniania. Bez porównywania. Z czułością i w serdecznym byciu.
Jak powstały Bajkohistorie
Niektórzy z Was zapewne znają już historie o „Anitce, której uciekły zabawki”, „Jacusiu, który zgubił się w sklepie”, „Mateuszku, który bał się ciemności”, czy „Natalce i różowej sukience”. To pierwsze bajki terapeutyczne, które napisałam i które nakładem wydawnictwa G&P ukazały się w wersji papierowej.
Okazało się, że dzieci uwielbiają te historie, a największą bolączką rodziców jest to, że w kółko muszą czytać te same opowieści.
Dlatego, by ułatwić rodzicom zadanie, a dzieciom umilić czas, nagrałam audiobook. Do słuchania przy zabawie, do wieczornego wyciszenia, na poranny rozruch i przede wszystkim do wspólnych podróży samochodem.
Mieszkam w dużym mieście i wiem, co to znaczy stać w korkach w drodze do przedszkola, lub szkoły. Bywa też, że podróżujemy na wakacje, czy do rodziny, słysząc z tyłu samochodu: „Daleko jeszcze?”. By więc podróże nie były dla nas zbyt uciążliwe, polecam „Bajkohistorie”.
Co jeszcze odnajdziecie w tych opowieściach?
Przede wszystkim dzieci odnajdą swoją własną perspektywę. Nie nasze, dorosłe spojrzenie, mówiące „nie rób”, „uważaj”, „nic się nie stało”, ale realne wejście w tu i teraz dzieci. Opiekujące uczucia i potrzeby, szukające rozwiązań, a nie jedynie nastawione na unikanie trudności. Stąd wyzwania takie jak obgryzanie paznokci, zgubienie się, lęk przed ciemnością, chęć kupowania co rusz nowych zabawek, doświadczanie różnych warunków atmosferycznych i dobieranie do nich stosownego ubioru, spędzanie dużej ilości czasu przed telewizorem, ochrona własnych granic (buziaki na powitanie), słuchanie własnej intuicji, upadki, czy niechęć do zdrowego jedzenia.
Intencją Bajkohistorii jest pokazanie dzieciom, że ich doświadczanie świata w różnych przeżyciach i emocjach jest w porządku. Dzieci mają prawo się niepokoić, złościć, smucić. Może brakować im pewności. Mogą nie czuć się do końca bezpiecznie i potrzebować wsparcia i pomocy. Mogą mieć wątpliwości, czy inne zdanie. Mają też prawo do swojej przestrzeni osobistej. Bajkohistorie pokazują, że ze wszystkich swoich emocji, trudności i wyzwań dzieci, korzystając ze wsparcia dorosłych, lub magicznych postaci, mogą wyjść bez szwanku, a nawet wzmocnione o nową wiedzę, czy umiejętności. Kluczowa w tym procesie jest AKCEPTACJA dla dziecka w jego „tu i teraz”.
Bajkohistorie nagrałam sama. Była to piękna przygoda, która otworzyła przestrzeń na książki wydawane pod szyldem Pozytywnych Relacji. W ramach tej marki chciałabym wnieść w Wasze życie akceptację dla uczuć, otwartość na siebie i dzieci, lekkość w realizacji marzeń, odwagę by stawiać kolejne kroki na wybranej przez siebie ścieżce i zaufanie, że Wasze relacje i życie mogą być naprawdę pozytywne😊
Data wydania: VII.2020
Wydawca: Pozytywne Relacje
Czyta: Małgorzata Żółtaszek
Nagranie i mastering: Studio EOS
Oprawa graficzna: Artur Nowicki